Keçiören Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Keçiören tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Keçiören ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Keçiören tanıtım sayfası.
 
 
Keçiören Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar Tarihi 1200 - 1300 yıllarına dayanan Ankara Keçiören, Kalaba, Etlik ve Ovacık Köyleri'nin arazilerinin gelişmesinden sonra 1936 yılında bucak oldu. İlk nahiye müdürlüğü görevini Osman Bedrettin Yolga ifa etti. Ankara Keçiören 1966 yılında Altındağ ilçesine bağlandı, 1984 yılında ilçe oldu. Ankara Keçiören'in ilçe belediye sınırları içinde 43 mahallesi olup ayrıca Keçiören ilçesi sınırları içinde kalan Alacaören, Kılıçlar, Gümüşoluk, Kösrelik, Kurusan, Saray, Sarıbeyler köyleri ile Bağlum ve Pursaklar beldeleri de ilçeye bağlandı.

Keçiören'in adı Ankara'nın ünlü keçilerinin otlaklarının olduğu yer olarak tanımlanır. Keçiören gecekondularının ilk görünmeye başladığı 1955'li yıllardan önce son derece temiz havası ve ünlü bağlarıyla adeta bir sayfiye yeri gibiydi. Orta halli ve zengin Ankaralılar temiz havasından dolayı Ankara Keçiören'e gelirlerdi. Evler bahçe içindeydi ve bahçelerde her çeşit meyve ağaçları, kümesler, havuzlar ve kuyular bulunurdu. İnsanlar meyvelerini ve sebzelerini yetiştirir, suyunu kuyulardan temin eder, fırınlarda birkaç aile birleşip 10 günlük ekmeğini yapardı.

Keçiören'in özellikle bağları, üzümü ve nefis armudu ünlüydü. Ankara'nın ticaretini elinde bulunduran gayrimüslimler de Keçiören'de otururlardı. Ticaretle uğraştıkları için zengindiler ve evleri, bahçeleri temiz ve bakımlıydı. Çok güzel mahalleleri olan gayrimüslimler daha sonraları Ankara Keçiören'den teker teker ayrılmışlar ve evleri de satılmıştı. Hacı Kadın deresi temiz ve berraktı. Bu dere Dutluk, Duvardibi, Kuyubaşı, Ahmet Çavuş ve Mecidiye'nin arka tarafından akardı ve 1955 yıllarına kadar da temizdi. Halk, şimdi Dutluk durağına adını vermiş olan ve büyük dut ağaçlarının bulunduğu yere piknik yapmaya giderdi. Ankara'da bulunan yabancı elçilik mensupları da burada yürüyüş yaparlardı. Çubuk Çayı'nda halı ve kilim yıkanır, akıntının çok olmadığı yerlerde yüzülürdü. Milli Mücadele ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında pek çok ünlü isim Keçiören'de oturmuştur. Keçiören'den atla Ulus'a giderler ve atlarını Taşhan'a bağlarlardı. Keçiören eskiden beri bir otel - kent görümündedir.

Ankara'nın kuzeyinde, fakat güneyi seyreden Keçiören, tarih boyunca verimli bağ ve bahçeleriyle dikkat çekmiş, bu nedenle 1905 yılında Ankara'nın ilk ziraat mektebi, Sultan 2. Abdülhamit tarafından bu arazide kurulmuştur.

Konumundan dolayı zamanın ileri gelen Ankaralıları, yazlık evlerini yani bağ evlerini Keçiören ve Etlik'te yapmışlardır.

Bu bağ evlerine mayıs aylarında başlayan göç, eylül ayında bağ evlerinde hazırlanan kışlık erzaklarıyla bağdan göç, bir seremoni şeklinde her yıl sürüp gitmekteydi.

 
 
En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Marmaris'te gece hayatı hakkında gezginlerin görüşlerinden faydalanmak için Marmaris Barlar Sokağı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşillikler içerisinde doğa ile başbaşa keyifli bir tatil için Ayder Yaylası Otelleri sayfasını inceleyin.

Tarihi eserleri, bol çeşitli salatası ile Karadeniz'e açılan Amasra'yı gezmek için Amasra turları sayfamıza bir göz atın.

Seyahat Tüyoları